_____________________________

_____________________________
_________________________________

wtorek, 13 stycznia 2015

Aktualności

,,Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Od października 2014 wrocławskie Kino Nowe Horyzonty stało się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedają widzom o kulisach powstawania książki, dzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy. Nieodłącznym elementem każdego spotkania jest projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.
15 stycznia (czwartek), godz.19.00
spotkanie ze Sławomirem Rogowskim autorem książki Widok z dachu
projekcja filmu Tala od różańca reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński / Polska 2012 / 58’ po filmie spotkanie z autorem Sławomirem Rogowskim
Spotkanie ze Sławomirem Rogowskim poprowadzi dziennikarz filmowy Jan Pelczar.
GOŚCIE
Sławomir Rogowski, rocznik 1957, dziennikarz, animator i menedżer kultury, producent filmowy i telewizyjny, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, autor słuchowisk radiowych i pisarz. Z jego nazwiskiem związane są liczne wydarzenia kulturalne lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych: festiwale FAMA w Świnoujściu, Grand Festival Róbrege, Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów” w Kazimierzu Dolnym. A także nagradzane filmy telewizyjne, fabularne i seriale, które powstały pod jego nadzorem artystycznym i producenckim. Był szefem Centrum Kultury Studentów Hybrydy, dyrektorem Agencji Filmowej TVP, założył Zespół Filmowy „Rozwój”. Od dwunastu lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
W 2004 Wydawnictwo Literackie wydało jego debiut literacki, zbiór opowiadań "Zima stulecia". Mieszka z żoną i synami w Warszawie.
KSIĄŻKA
"Widok z dachu" Sławomir Rogowski
Ta historia dzieje się tu i teraz. Jej bohaterowie wkraczają w dorosłość w 1980, który w zbiorowej świadomości Polaków zapisał się jako początek przełomu. Żyją w równoległych, zupełnie odmiennych światach. Tolek Tolak, monter konstrukcji stalowych, jest warszawiakiem, a dokładniej grochowiakiem z dziada pradziada; Jurek Ratayec, politolog, jak wielu innych do Warszawy przyjechał na studia. Przypadek, a może los, sprawia, że ich ścieżki krzyżują się, i to w dramatycznych okolicznościach. W końcu wychodzą temu naprzeciw. Spotykają się każdego grudnia, w rocznicę, czasem na tarasie widokowym Pałacu Kultury. Jakby z „dachu miasta” wszystko, co ważne, widać było inaczej. Rodzi się między nimi specyficzna więź: rozumieją się wbrew wszystkim różnicom i odnajdują zawsze, kiedy mogą być sobie potrzebni.
To pierwsze pokolenie, przed którym 1989, jak zwykło się uważać, otworzył nową szansę. Czy im, Tolkowi i Jurkowi, się powiodło? Kim są i jacy są w 2010, kiedy już wiedzą, jak niewiele zostało przed nimi? Zobaczmy. Być może w ich historii jak w lustrze odbija się kawałek także naszego życia.
FILM
"Tala od różańca" reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński / Polska 2012 / 58’
Nigdzie nie znieważyłam Boga. Ani w „Drewnianym różańcu”, ani w niczym innym. A opisałam zakonnice, bo im się należało – stwierdza zadziornie 93-letnia dziś Natalia Rolleczek już na wstępie. Wigor bohaterki wydaje się być nie mniejszy niż gdy jako trzydziestokilkulatka napisała kontrowersyjny Drewniany różaniec. Powieść spisana z jej traumatycznych przeżyć w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice zmieniła nurt życia pisarki gwałtownie i znienacka. Autorzy odtwarzają ten moment i jego konsekwencje razem z Rolleczek, jej admiratorami i krytykami, a krzyżujące się poglądy rozmówców układają się w portret niebanalnej osobowości. Osobowości, będącej przykładem na to, że choć epoki się zmieniają, a obyczaje rozluźniają – pewne tematy drażnią nieustannie.
http://www.nowehoryzonty.pl/film.do?id=6087#opis
Sławomir Rogowski O FILMIE:
Dlaczego polecam dokument "Tala od różańca"?
Historia 95-letniej Natalii Rolleczek jest mi bliska ponieważ autorka Drewnianego różańca, w tym filmie, opowiada o uplątaniu człowieka w historię, o decyzjach które kiedyś zmieniły jej życie; dla jednych stała się reżimową pisarka-stalinówką, a dla innych autorką niezwykle poczytnej książki dobrze rozumianej w jej pokoleniu urodzonych przed II wojną światową, dla mnie to opowiadanie posiada podobną konstrukcję do mojej książki Widok z dachu, w której z oddalenia, z dystansu opisuję panoramiczną historię ostatnich 35 lat, a w środku są moi bohaterowie, których wpływ na wielkie wydarzenia jest mało znaczący, pokazuję ich człowieczy los, wzloty i upadki, pokazuję ich raz z prawa, raz z lewa ale zawsze z sympatia i zrozumieniem dla ich wyborów. To historia mojego pokolenia, ludzi urodzonych w latach 50.
Kolejne miesiące: 
luty – spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem biografii „Havel. Zemsta bezsilnych” (wydawnictwo Czarne)
marzec – spotkanie z Wojciechem Wilczykiem - fotografem, krytykiem sztuki, kuratorem, poetą i eseistą, autorem książki-albumu "Święta wojna".''
Źródło: polski serwis książkowy ,,Lubimy Czytać''

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz