_____________________________

_____________________________
_________________________________

sobota, 3 stycznia 2015

"SZNINKIEL" - Grzegorz Rosiński, Jean Van Hamme

,,Opowieść o planecie Daar okrążającej podwójne słońce, na której ciągle toczy się wojna między trzema nieśmiertelnymi: Jargotem Pachnącym, Zembrią Cyklopką i Barr-Findem Czarną Ręką. Głównym bohaterem jest postać przypominająca hobbita, szninkiel J'on, niewolnik Barr-Finda, który przeżywa jedną z cyklicznych bitew, ale zostaje zapomniany na polu walki, dzięki czemu odzyskuje wolność. Bożyszcze zwane O'n ukazuje mu się jako monolit znany z filmu "2001: Odyseja kosmiczna". Zgodnie z legendą, szninkiel wybrany przez bożyszcze zwane O'n, przywróci pokój na Daarze. J'on zostaje wbrew własnej woli uznany za wybrańca i wyzwoliciela uciemiężonych szninkli. Przyjdzie mu za to zapłacić najwyższą cenę.''
Ponadczasowa, uniwersalna opowieść dla starszej młodzieży i dorosłych raczej. Odwołania do abstrakcji i wyobraźni czytelnika, do pojęć absolutu i różnych aspektów filozoficznych-logicznych (także do paradoksów).

Komiks number one w kategorii moralnego niepokoju współczesnej cywilizacji. 

Profesjonalna kreska, szczegółowość grafiki i bardzo odważne podejście autorów wobec tematu i czytelników.

Odwołania do Starego i Nowego Testamentu dziś młodzież może odbierać jako nawiązania do Matrixa i podobnych.

Niesamowita forma Szninkla zawsze tworzyła wolność i głębię niewiarygodnej interpretacji: wielowymiarowej i personalnie (czytelnik-oglądacz) różnej; odmiennej i zmiennej z biegiem lat [także czytelnika :)].

Szninkiel nadal rządzi. Po latach wznowione wydanie prezentuje się ładnie w twardej oprawie.

Polecam uwadze.3 komentarze:

  1. Kto czytywał Thorgala pewnie i po to sięgnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Taaak, charakterystyczna i fajna kreska plus pomysły.

    OdpowiedzUsuń